VRATA • DVEŘE • BRÁNY • ZÁVORY • MŮSTKY A LÍMCE

 
verze pro tisk poslat odkaz RSS Hlavní stránka » Články » Vybírám garážová …

Vybírám garážová vrata, zn. kvalitní. Výběr garážových vrat, 2. díl

Kvalitní garážová vrata se v poslední době stala standardem mnoha českých garáží. Správné garážování vozu je totiž jedním z několika faktorů, které ovlivňují jeho životnost. Plánujete pro svou garáž nová garážová vrata, která zajistí kvalitní ochranu vašeho automobilu? Nevíte, pro která vrata se rozhodnout? Inspirujte se druhým dílem seriálu o výběru garážových vrat, ve kterém vám přinášíme přehled jednotlivých typů vrat i s jejich výhodami i nedostatky.

Víme, co chceme?

V prvním díle seriálu jsme vám přinesli informace o tom, co je při výběru garážových vrat třeba zohledňovat a dle jakých faktorů je vybírat. Nabízíme proto stručné shrnutí:

  • Rozměr – odvíjí se od velikosti garáže a počtu parkovaných aut. Jinak veliká budou vrata pro garáž na jeden vůz a jinak na dva vozy. Zároveň je třeba zohlednit také prostor uvnitř a vně garáže. Vybírat lze z mnoha velikostí – rekonstruujete-li starou garáž, pravděpodobně rozměrově nebude vyhovovat standardizovaným velikostem garážových vrat. V případě stavby nové garáže, lze vybírat z typizovaných rozměrů.
  • Materiál a povrchová úprava – neřešíme již jen funkčnost a životnost, ale také estetickou hodnotu vrat. Co se povrchové úpravy týká, tak výrobci a prodejci nabízejí široký výběr barevných odstínu nebo případně folií na potah vrat imitující různé druhy materiálů. Základním materiálem, ze kterého se vrata vyrábí, bývá kvalitní ocel s povrchovou úpravou proti korozi a poškrábání. Společnost Tor-Master nabízí jako doplňkový sortiment také velmi kvalitní celodřevěná garážová vrata.
  • Zateplení – příznivci šetrného způsobu života, kteří žijí v pasivním nebo nízkoenergetickém domku uvítají možnost pořízení zateplených garážových vrat. Ta jsou tepelnými vlastnostmi srovnatelná se současnými plastovými okny. Volit můžeme z několika stupňů zateplení, které se odvíjejí od tloušťky izolačního matriálu.
  • Manipulace -  na výběr je ze dvou provedení. Automatické nebo manuální otvírání a zavíraní vrat. Při výběru je třeba zohlednit finanční možnosti a také četnost využití garážových vrat. S automatickým pohonem ušetříte podstatně více času než v případě manuálního ovládání. Pokud tedy využíváte garáž častěji, rozhodně se vyplatí investovat do plně automatizovaných garážových vrat.

Moderní doba, moderní garážová vrata

Dávno pryč je doba, kdy bylo možné garáž osadit pouze jedním typem garážových vrat. S moderní dobou přišly nové a kvalitnější materiály, inovativní konstrukční řešení a technická zlepšení, která výrobu a nabídku vrat značně rozšířili. Garážování vozu a manipulaci s vraty již nedoprovází skřípot nenamazaných plechových vrat nebo nikdy nekončící zápas při jejich otevírání a zavírání. Nyní jsou na trhu typy vrat, které z každodenního garážování udělají příjemnou činnost, která ušetří nejen váš čas, ale i vynaložené úsilí.

Realizace garáže je velmi individuální záležitost a je vždy důležité, aby výsledné řešení bylo funkční a praktické. Pro každou garáž je proto třeba vybrat ty správná garážová vrata. Nyní je možné na trhu vybírat ze tří, respektive čtyř základních typů vrat. Každý typ je specifický a vhodný pro jiný typ garáže.

Jednoduchá konstrukce a spolehlivost

Prvním typem vrat, který je na našem trhu k dostání, jsou výklopná garážová vrata. Patří k velmi oblíbeným a hojně využívaným typům. Výklopná vrata jsou jednoduché, ale přitom velmi důmyslné konstrukce, která je spolehlivá a šetří vnitřní užitný prostor garáže. Při otevírání zajíždějí vrata po kolejnicích pod strop garáže a zabírají tak minimum místa. O co více ale šetří prostor uvnitř, tím ho zabírají více vně garáže. Problém je především při otevírání. Výklopné křídlo se otevírá odspodu a částečně se vyklápí právě do prostoru před garáží. Pokud se tedy rozhodneme pro využití tohoto typu vrat, jejich prostorové požadavky musíme brát v potaz. Nemáme-li před garáží dostatek místa, měli bychom uvažovat o využití jiného typu vrat.

Výklopná garážová vrata lze samozřejmě pořídit také s elektrickým pohonem, který veškerou práci s otevíráním a zavíráním vrat provede za nás. Montáž tohoto typu vrat se provádí převážně do otvoru anebo za otvor garáže.

Úspora místa a univerzálnost

Dalším typem často využívaných garážových vrat jsou vrata rolovací. Jedná se o velmi oblíbený typ vrat a to především pro svou univerzálnost a prostorovou nenáročnost. Rolovací garážová vrata lze namontovat za otvor, do otvoru nebo případně i před otvor garáže. Poslední varianta je v dnešní době často využívána v garážích, ve kterých není uvnitř dostatek místa a majitel garáže nechce nebo nemá možnost provádět rozsáhlejší stavební úpravy. S tímto případem se často setkáváme u malých řadových garáží, určených pouze pro jeden automobil. V těchto garážích bývá omezený prostor a montáž vrat za otvor by v takovém případě znemožnila samotné parkování. Rolovací garážová vrata se vyrábějí na míru a jdou v podstatě přizpůsobit jakémukoliv tvaru a typu garážového otvoru. Sestavena jsou z hliníkových lamel vyplněných PUR pěnou, které se rolují na válec uchycený u stropu garáže.

Rolovací vrata se převážně ovládají elektrickým motorem, který provádí jejich otevírání a zavírání. Ve srovnání s jinými typy vrat je manipulace s nimi nepatrně hlučnější. A to hlavně při zavírání, kdy lamely dosedají na podlahu. Pro případ výpadku elektrického proudu jsou vrata opatřena nouzovým systémem manuálního otevírání. Rolovací garážová vrata ve srovnání s výklopnými vraty, nabízejí lepší izolační vlastnosti a jsou takřka bezúdržbová – nevyžadují pravidelný odborný servis, mazání, utahování apod.

Vynikající izolační vlastnosti

Jestliže vám z nějakého důvodu předchozí dva typy vrat nevyhovují, řešením problému mohou být sekční garážová vrata. Ta se skládají z cca půl metrových panelů, které se pohybují po bočních kolejnicích a při zvedání zajíždějí, stejně jako vrata výklopná, pod strop garáže. Ovládat je můžeme stejně jako všechna garážová vrata - ručně anebo pomocí elektrického motoru. Sekční garážová vrata nabízejí největší tepelné a izolační možnosti. Sekční panely vyplněné PUR pěnou při dosednutí na podlahu garáže vytvářejí plochu, která výrazným způsobem zabraňuje úniku tepla z garáže. Dají se proto využít např. pro garáže u pasivních nebo nízkoenergetických domů.

Montáž sekčních vrat je v porovnání s předchozími typy poněkud náročnější. Především montáž kolejnic, jež jsou trvale umístěny v prostoru stropu garáže. Náročnější je také jejich servis. Jednou do roka je třeba promazat kolečka, po kterých se vrata pohybují, dotáhnout lanka a vrata kompletně seřídit. I přes problematickou montáž a následný pravidelný servis jsou sekční vrata velmi oblíbená.

Garáž XXL

Vlastníte-li více jak jeden vůz a máte v plánu výstavbu např. nové dvojgaráže, budou pro vás vhodným řešením garážová vrata pro hromadné garáže. Jsou vyráběna na zakázku bez ohledu na zvolený typ vrat. Jsou osazena kvalitními a výkonnými elektrickými motory, pro které není váha robustních vrat žádný problém. Provoz je stejně tichý jako v případě vrat standardních rozměrů.


↓ Komentovat článek zpět »
 

Diskuse k článku "Vybírám garážová vrata, zn. kvalitní. Výběr garážových vrat, 2. díl" (celkem 2)

Přidat příspěvekPavel 15.04. 2014 / [Reagovat]   Dotaz

Zdravím,
pořídil jsem si garáž na míru. Je to plechová garáž od Eurostal. Garáž je kvalitní a stabilní, ale je do ní možné namontovat vaše rolovací vrata?
http://www.rcz-plechove-garaze.cz/cz/133/fotogalerie-realizaci/

Děkuji

Martin 26.06. 2012 / [Reagovat]     [web]

Dobrý den, dostal jsem nabídku od této firmy:
http://www.modernigaraze.cz/sluzby/garazova-vrata/
Můžete mi prosím napsat, jaké jsou výhody a nevýhody Vaší nabídky? Tedy proč bych si měl koupit garáž od Vás

Rozšiřujeme nabídku rozměrů vrat v akční nabídce

03. 06. 2011

Chcete ušetřit za nákup garážových vrat značky Hörmann? Využijte naší akční nabídky a ušetřete až 30 % za garážová vrata. Nově také můžete zakoupit garážová vrata RenoMatic Decograin a RenoMatic Micrograin o výšce 2000 mm!

Více novinek »

TOR-MASTER byl vyhlášen největším prodejcem garážových vrat Hörmann

21. 01. 2011

Společnost Hörmann Česká republika, s.r.o. vyhlásila TOR-MASTER, s.r.o. „Největším prodejcem roku 2010" v oblasti vratových a dveřních systémů značky Hörmann v moravském regionu České republiky.

Více novinek »

Naši partneři: Plastová okna / Vnitřní interiérové dveře / Koupelny / Obývací stěny / Jídelní sety / Realitní kancelář Praha / Dražby nemovitostí / interiérové dveře Sapeli / Zateplení fasád / plastové bazény / Markýzy venkovní / Plastová okna a dveře na míru / Zámková dlažba, Zámkovka / Plastová okna / Potřeby pro dům a zahradu / Dřevostavby / AQ Okna servis


Pošli odkaz známému* Položky označené hvězdičkou jsou povinné.