VRATA • DVEŘE • BRÁNY • ZÁVORY • MŮSTKY A LÍMCE

 
verze pro tisk poslat odkaz RSS Hlavní stránka » Články » Když motor nahradí …

Když motor nahradí lidské ruce. 1. díl o elektrických pohonech

Pohodlí, jednoduché ovládání, minimální údržba. To jsou jen některé výhody garážových vrat s elektrickým pohonem. Zajímá vás, jak elektrické pohony fungují, z čeho se skládají a jak je můžete ovládat? Přečtěte si první díl našeho seriálu!

Garážová vrata otevřete i z obývacího pokoje

Elektrické pohony se v současné době dají namontovat ke všem typům garážových vrat. Nejčastěji se ovládají pomocí dálkového ovládání, které mívá dosah okolo 30 až 50 metrů. To záleží především na místních podmínkách. „Ovládání bude fungovat jinak v ulici s hustou zástavbou, jinak na poli a jinak u garáže s plotem z masivních ocelových prvků," říká Zdeněk Kucin. Pokud není dosah takový, jaký byste si představovali, stačí k anténě zabudované v těle motoru přidat externí prutovou anténu. Problém se tak snadno vyřeší a vy budete moci otevírat pro návštěvy garáž třeba z gauče v obývacím pokoji.

Elektrické pohony před deseti lety a dnes

Jak dálkové ovládání pozná, že má otevřít právě vaši garáž a ne tu sousedovu? Hloupá otázka, říkáte si. Jenže ještě v minulosti na ni nebyla odpověď tak jednoznačná. Ovladače elektrických pohonů odcházely z výroby naprogramované na stejný, univerzální kód. Změna kódu na specifickou kombinaci byla přitom povinností majitele garážových vrat. Spousta zákazníků ale původní kód nezměnila nebo si díky malému množství kombinačních možností zvolila stejný kód jako jejich sousedi. Proto se mohlo stát, že se při stisknutí tlačítka na ovladači otevřela nejenom garážová vrata zákazníka, ale také garážová vrata sousedů.

Dnes se ovladače z důvodu bezpečnosti kódují přímo ve výrobě. Každý elektrický pohon je pevně spojen pouze s jedním, unikátním ovladačem. A pokud si zákazník dokoupí další ovladač, musí si do něho kód přehrát z toho původního," vysvětluje Zdeněk Kucin ze společnosti TOR-MASTER.

Garážová vrata - komfort bez starostí   

Z technického pohledu nevyžadují garážová vrata s elektrickým pohonem žádnou větší údržbu. „Jiný pohled je ovšem legislativní. Podle norem platných pro Evropskou unii by měly elektrické pohony jednou za rok podléhat kontrole," doplňuje Zdeněk Kucin. Znamená to, že byste si jednou za rok měli pozvat elektromechanika, který zkontroluje funkčnost elektrického pohonu i to, zda nemá nějaké nedostatky. „Pravdou je, že většina zákazníků odmítá odborné technické kontroly platit. Jenže bez nich není možné uznat reklamaci a poskytnout klientovi bezplatný záruční servis," upozorňuje odborník na garážová vrata.

Zkrátka, garážová vrata nemusíte průběžně nijak udržovat. Jednou za rok jim ale raději dopřejte odbornou prohlídku.

Jaké elektrické pohony pro garážová vrata najdete v současné době na trhu? Která značka pohonů je nejspolehlivější? A jak vybrat správný elektrický pohon k vašim vratům? Přečtěte si druhý díl našeho seriálu!


↓ Komentovat článek zpět »
 

Diskuse k článku "Když motor nahradí lidské ruce. 1. díl o elektrických pohonech" (celkem 2)

Přidat příspěvekPorsch Tomáš 16.06. 2010 / [Reagovat]   pohon

Dobrý den, potřeboval bych poradit ,mám pohon Hormann Promatic a ovladače Hormann HSM4 a nevím jak je naladit .Vše bylo naladěno odbornou firmou , zkoušel jsem tlačítko na pohonu a od té doby mi to nejde,Děkuji za radu S pozdravem. Porsch

bt.cz 27.11. 2009 / [Reagovat]  

Dobrý den,
měla bych dotaz, jestli je u elektrického pohonu nějaký záložní zdroj pro případ výpadku elektřiny.
Předem velmi děkuji za odpověď.

Rozšiřujeme nabídku rozměrů vrat v akční nabídce

03. 06. 2011

Chcete ušetřit za nákup garážových vrat značky Hörmann? Využijte naší akční nabídky a ušetřete až 30 % za garážová vrata. Nově také můžete zakoupit garážová vrata RenoMatic Decograin a RenoMatic Micrograin o výšce 2000 mm!

Více novinek »

TOR-MASTER byl vyhlášen největším prodejcem garážových vrat Hörmann

21. 01. 2011

Společnost Hörmann Česká republika, s.r.o. vyhlásila TOR-MASTER, s.r.o. „Největším prodejcem roku 2010" v oblasti vratových a dveřních systémů značky Hörmann v moravském regionu České republiky.

Více novinek »

Naši partneři: Plastová okna / Vnitřní interiérové dveře / Koupelny / Obývací stěny / Jídelní sety / Realitní kancelář Praha / Dražby nemovitostí / interiérové dveře Sapeli / Zateplení fasád / plastové bazény / Markýzy venkovní / Plastová okna a dveře na míru / Zámková dlažba, Zámkovka / Plastová okna / Potřeby pro dům a zahradu / Dřevostavby / AQ Okna servis


Pošli odkaz známému* Položky označené hvězdičkou jsou povinné.