VRATA • DVEŘE • BRÁNY • ZÁVORY • MŮSTKY A LÍMCE

 
verze pro tisk poslat odkaz RSS Hlavní stránka » Články » Hledám garážová vrata, …

Hledám garážová vrata, zn. kvalitní. Výběr garážových vrat, 1. díl

Garáž s kvalitními garážovými vraty už dnes není výstřelkem bohatých majitelů luxusních vil, ale samozřejmou součástí rodinných i bytových domů. Ochrání auto před zloději, před nepříznivým počasím i před poškrábáním nablýskané karoserie. Chystáte se na výstavbu nové nebo rekonstrukci staré garáže a nevíte, pro jaká vrata se rozhodnout? Přečtěte si první díl seriálu o garážových vratech a inspirujte se našimi radami.

Každá rada dobrá - rada od odborníka nejlepší

Výběr garážových vrat není jednoduchou záležitostí. I když se většina zákazníků rozhoduje stále na základě ceny, mnohem větší roli hrají technické faktory. Stojí garáž samostatně, nebo je součástí rodinného domu? Kolik aut v garáži parkuje? Je před garáží dostatečný prostor na parkování, nebo s ním budete muset šetřit? Pokud se vám to zdá složité, nespoléhejte na doporučení souseda a obraťte se na odborníka. Soused může být se svými garážovými vraty nadmíru spokojen, ale vám nebudou muset vyhovovat. Rada od zkušeného prodejce je zkrátka základem úspěchu.

Zamyslete se nad rozměry, materiálem a povrchovou úpravou

Základním parametrem při výběru garážových vrat jsou jejich rozměry a materiál, ze kterého jsou vrata vyrobena. V nových rodinných domech se většinou uplatní garážová vrata se standardizovanými rozměry. Pokud rekonstruujete starší garáž, budete si muset pravděpodobně objednat garážová vrata na míru. „Vrata se dají v podstatě vyrobit v jakémkoliv rozměru. Jejich cena je ale vyšší než u klasických standardizovaných vrat," dodává Zdeněk Kucin, odborník na garážová vrata ze společnosti TOR-MASTER.

Základním materiálem pro výrobu garážových vrat je ocel s povrchovou úpravou. U vrat Hörmann, které nabízí společnost TOR-MASTER, jde o žárové pozinkování zabraňující korozi a poškrábání ocelových dílů. K dostání jsou barevná vrata v mnoha odstínech nebo vrata potažená speciální fólií, například s imitací struktury dřeva. „V minulosti měl zákazník k dispozici pouze jednu variantu fólie, dnes už se může vybírat z mnoha designů a barev," říká Zdeněk Kucin.

Dalším typem jsou vrata dřevěná, která ale patří k doplňkovému sortimentu. „Jde spíš o specialitu, o kterou mají zájem především majitelé luxusních vil nebo hotelů," doplňuje Kucin z firmy TOR-MASTER.

Zateplovat, nebo ne?

Toužíte po domu v pasivním nebo nízkoenergetickém standardu? Pokud je k domu přistavěna také garáž, s výměnou oken a vylepšenou fasádou si nevystačíte. Budete se muset poohlédnout také po kvalitních zateplených vratech. V současné době najdete na trhu jednostěnná vrata s vkládánými izolačními deksami na bázi polystyrenu nebo sekční dvoustěnná vrata. „Prostor mezi stěnami je u sekčních vrat vyplněn speciální polyuretanovou pěnou.

K dostání jsou méně zateplená vrata s tloušťkou 20 milimetrů nebo vrata s tloušťkou 42 milimetrů, která jsou nejen silnější, ale také teplejší a dražší," vysvětluje Zdeněk Kucin. Vlastnosti nejvíce zateplených vrat jsou srovnatelné s plastovými okny určenými do pasivních domů.

Pokud vaše garáž stojí samostatně a není spojena s rodinným domem, nemusíte se zateplením vůbec zabývat. Stačí, když si pořídíte jednoduchý vratový plát bez izolací.

Dálkové ovládání ušetří čas i energii

Všechny typy vrat, kromě rolovacích, můžete ovládat manuálně. Pokud ale chcete ušetřit čas a energii strávenou vstáváním z auta, cestou ke garáži, otevíráním dveří a cestou zpět k autu, vsaďte na vrata s elektrickým pohonem a na dálkové ovládání. „Při výběru elektrického pohonu byste se měli řídit především četností používání garážových vrat. Pokud patříte mezi majitele jednoduché garáže pro jedno auto, do které maximálně třikrát, čtyřikrát denně zajedete a vyjedete, vystačíte si se slabším motorem. Pokud v garáži parkujete s více auty nebo v ní máte dílnu a garážová vrata se otevírají častěji, budete muset investovat do dražšího a výkonnějšího pohonu," vysvětluje Zdeněk Kucin ze společnosti TOR-MASTER.

Stále nemáte ve výběru garážových vrat jasno? Přečtěte si druhý díl seriálu, ve kterém se dozvíte, jaké typy garážových vrat se vyrábějí, jaké jsou jejich výhody a nevýhody a pro koho jsou určeny.

Co hraje roli? Jaké máte možnosti?
rozměr standardizovaná vrata nebo vrata na míru
materiál ocel nebo dřevo
povrchová úprava barva nebo fólie
zateplení nezateplená vrata, jednostěnná vrata se zateplením nebo dvouvrstvá vrata se zateplením
manipulace vrata na elektrický pohon nebo s manuálním otevíráním
cena od několika tisíc po desetitisíce korun

↓ Komentovat článek zpět »
 

Diskuse k článku "Hledám garážová vrata, zn. kvalitní. Výběr garážových vrat, 1. díl" (celkem 4)

Přidat příspěvekZdeněk Kucin 14.02. 2013 / [Reagovat]  

Dobrý den,
sekční vrata se standardně osazují za stavební otvor. Tzn., je-li za otvorem po pravé i levé straně alespoň 10 cm místa (celkem tedy 295 cm) a nad otvorem do stropu alespoň 11,5 cm místa (celková výška vnitřního prostoru tedy alespoň 261,5 cm)lze ve Vašem případě použít vrata objednacího rozměru 275 x 250 cm.
přeji hezký den
Zdeněk Kucin

Marcela 13.02. 2013 / [Reagovat]  

A jaké vrata potřebujem my máme-li rozměry stavebního otvoru výška 242cm a šířka 273cm ? Stačí nám vrata výška 250cm a šířka 275cm nebo šířka musí být 300cm,aby byly kam usadit kolejnice mluvím-li o sekčních vratech ? poradte...díky :)

Barbora T. 27.11. 2009 / [Reagovat]  

Dobrý den, děkuji za dobrý článek. Zajímalo by mě, jestli je u vrat možnost manuálního odemčení a otevření zvenčí?
Předem děkuji.

Petr Ř. 16.12. 2009 / [Reagovat]  

u některých ano

Rozšiřujeme nabídku rozměrů vrat v akční nabídce

03. 06. 2011

Chcete ušetřit za nákup garážových vrat značky Hörmann? Využijte naší akční nabídky a ušetřete až 30 % za garážová vrata. Nově také můžete zakoupit garážová vrata RenoMatic Decograin a RenoMatic Micrograin o výšce 2000 mm!

Více novinek »

TOR-MASTER byl vyhlášen největším prodejcem garážových vrat Hörmann

21. 01. 2011

Společnost Hörmann Česká republika, s.r.o. vyhlásila TOR-MASTER, s.r.o. „Největším prodejcem roku 2010" v oblasti vratových a dveřních systémů značky Hörmann v moravském regionu České republiky.

Více novinek »

Naši partneři: Plastová okna / Vnitřní interiérové dveře / Koupelny / Obývací stěny / Jídelní sety / Realitní kancelář Praha / Dražby nemovitostí / interiérové dveře Sapeli / Zateplení fasád / plastové bazény / Markýzy venkovní / Plastová okna a dveře na míru / Zámková dlažba, Zámkovka / Plastová okna / Potřeby pro dům a zahradu / Dřevostavby / AQ Okna servis


Pošli odkaz známému* Položky označené hvězdičkou jsou povinné.