VRATA • DVEŘE • BRÁNY • ZÁVORY • MŮSTKY A LÍMCE

 
verze pro tisk poslat odkaz RSS Hlavní stránka » Články » Efektivní řešení …

Efektivní řešení parkování: volně stojící nebo vestavěná garáž?

V současné době se většina z nás bez jednoho nebo dvou aut v rodině už neobejde. S jejich využíváním souvisí i potřeba bezpečného a efektivního parkování a garážování. Pokud nechceme, aby náš vůz celoročně odolával nepřízni počasí, je na místě uvažovat o budování garáže.

Máme dvě základní možnosti: buď vybudujeme garáž přímo jako součást domu, nebo se zaměříme na samostatně stojící objekt. Chcete-li vědět jaké výhody a nevýhody vám přinesou jednotlivá řešení a jaké druhy garážových vrat jsou pro ně ideální, přečtěte si náš článek o budování garáží!

 

Podle typu garáže vybíráme i garážová vrata

Rozhodnout o tom, jaká vrata bude mít naše garáž, je ideální už na začátku stavby či rekonstrukce. Jednotlivá garážová vrata mají specifické vlastnosti, které vyhovují různým požadavkům. Měli bychom zohlednit především dvě důležitá hlediska: prostorové možnosti a požadavky na izolaci.

Pokud máme dostatek prostoru, není problém zasadit výklopná vrata, pokud ovšem šetříme každý centimetr, budou vhodná spíše vrata sekční. Také nutnost zateplení je důležitým měřítkem, a to zejména u vestavěných garáží, kdy jsou na vrata kladeny vysoké požadavky tepelné izolace v domě. V tomto případě budou výklopná vrata nevhodná, naopak zateplená sekční vrata nám odvedou skvělou práci.

Vestavěná garáž

Vestavěná garáž představuje časté a oblíbené řešení, které najdeme v mnoha architektonických návrzích současných i starších staveb. Nejčastěji se umísťuje v přízemí objektu, případně v suterénu.

Vestavěná garáž je efektivní zejména proto, že výrazně šetří místo, je snadno dostupná z hlediska vjezdu a dá se zvládnout v rámci jednoho stavebního projektu. Předností je určitě také fakt, že do auta se dostaneme přímo z domu, odpadá tedy nepříjemné přecházení ven do zimy a nošení těžkých nákupů na větší vzdálenosti.

Při budování vestavěné garáže bychom měli vzít v úvahu konkrétní klimatické podmínky v místě stavby. Rizikem může být zejména hlubší sjezd do garáže, který při přívalu sněhu či náledí bývá nebezpečný.

Nepříjemnou komplikací vestavěné garáže je zdravotní riziko. Je velmi obtížné zabránit tomu, aby do ostatních místností v domě pronikaly výpary ze zaparkovaného nebo startujícího vozidla. Dalším rizikem, které může ohrozit obyvatele domu, je možnost požáru, z toho důvodu je třeba, aby dveře vedoucí do domu byly vybaveny ohnivzdornou úpravou.

Náš tip: sekční garážová vrata!

Sekční garážová vrata Hörmann poskytují maximum prostoru v garáži i pro parkování před garáží, vzhledem ke své konstrukci se hodí do garáže jakéhokoli tvaru. Sekční garážová vrata fungují nehlučně, bezpečně a komfortně, pořídit si je můžete s různou úrovní tepelné izolace na míru potřebám vašeho domu nebo garáže.

Volně stojící garáž:

Volně stojící garáž je ekonomicky výhodnější. Roli hraje jednak skutečnost, že prostor na zaparkování auta uvnitř domu vyjde po finanční stránce ve vztahu k obestavěnému prostoru na totéž co například obývací pokoj. Druhým nákladem je vytápění - vnitřní garáž je třeba dokonale izolovat, aby nedošlo k tepelným ztrátám celého domu, zejména pokud se nad garáží nachází obytná místnost.

Výhodou nově budované samostatné garáže je možnost získat další prostory například pro dílnu, sklad nebo saunu.

Umístění samostatné garáže limitují možnosti pozemku, při její realizaci se musíme zaměřit především na vjezdovou přístupnost vybraného místa. Při budování garáže je dobré uvědomit si, že by měla s vlastním domem tvořit určitý celek, který by měl působit harmonicky. Ideální je sladit omítku, střechu a garážová vrata, harmonizujícím elementem může být například i dřevěná spojovací pergola.

Náš tip: výklopná garážová vrata!

Výklopná vrata jsou ideální pro samostatně stojící garáže, ale i pro jednotlivá stání ve společných garážích. Firma Hörmann nabízí dnes už legendární výklopná vrata Berry, která jsou vůbec nejprodávanější v Evropě. Vrata Berry si můžete pořídit v mnoha normovaných rozměrech, na zakázku si můžete nechat vyrobit také jakékoli atypické rozměry.

Garážovat venku nebo uvnitř?

Stále ještě nejste rozhodnuti, která z garážových variant by byla nejvhodnější pro váš projekt? Podívejte se na přehledné porovnání jednotlivých předností!

Samostatně stojící garáž

  • Je ekonomicky výhodnější, šetří energii na vytápění i stavební náklady
  • Je zdravější a bezpečnější, výpary z auta se nedostanou do domu, obytný prostor nehrozí požár
  • Je možné vybudovat další prostory jako dílnu, saunu nebo sklad
  • Ideální jsou pro ni výklopná garážová vrata

Vestavěná garáž

  • Snižuje nároky na prostor, je vhodným řešením pokud máme malý nebo nepřístupný pozemek
  • Je uživatelsky komfortní, ven a dovnitř se dostaneme „suchou nohou"
  • Nevyžaduje realizaci dalšího projektu, zvládneme ji v rámci stavby rodinného domu
  • Ideální řešení představují sekční garážová vrata

 


↓ Komentovat článek zpět »
 

Diskuse k článku "Efektivní řešení parkování: volně stojící nebo vestavěná garáž?" (celkem 1)

Přidat příspěvekVladimír Polcr 26.05. 2016 / [Reagovat]  

Prosím o sdělení zda je možno provést vestavěnou garáž v bytovém domě pro tři osobní automobily s jedními velkými vraty


Děkuji Vladimír Polcr

Rozšiřujeme nabídku rozměrů vrat v akční nabídce

03. 06. 2011

Chcete ušetřit za nákup garážových vrat značky Hörmann? Využijte naší akční nabídky a ušetřete až 30 % za garážová vrata. Nově také můžete zakoupit garážová vrata RenoMatic Decograin a RenoMatic Micrograin o výšce 2000 mm!

Více novinek »

TOR-MASTER byl vyhlášen největším prodejcem garážových vrat Hörmann

21. 01. 2011

Společnost Hörmann Česká republika, s.r.o. vyhlásila TOR-MASTER, s.r.o. „Největším prodejcem roku 2010" v oblasti vratových a dveřních systémů značky Hörmann v moravském regionu České republiky.

Více novinek »

Naši partneři: Plastová okna / Vnitřní interiérové dveře / Koupelny / Obývací stěny / Jídelní sety / Realitní kancelář Praha / Dražby nemovitostí / interiérové dveře Sapeli / Zateplení fasád / plastové bazény / Markýzy venkovní / Plastová okna a dveře na míru / Zámková dlažba, Zámkovka / Plastová okna / Potřeby pro dům a zahradu / Dřevostavby / AQ Okna servis


Pošli odkaz známému* Položky označené hvězdičkou jsou povinné.